logo01

درای نیدلینگ

درای نیدلینگ یا طب سوزنی خشک یک تکنیک درمانی فیزیکی می باشد ، که برای درمان درد و مشکلات حرکتی ، استفاده می شود. در این تکنیک از سوزن های خشک ، بدون مصرف دارو یا تزریق ، استفاده می شود. این سوزن ها در ناحیه خاصی از عضله در پوست فرو برده می شوند. طب سوزنی خشک با طب سوزنی متفاوت بوده و عملکرد آن مبتنی بر طب غربی می باشد ، که توسط بهترین دکتر طب سوزنی در تهران ، دکتر کتایون عمانیان ، اجرا می شود.

درای نیدلینگ

طب سوزنی خشک

طب سوزنی خشک در تهران ، بخشی از اصول پزشکی غربی را در برداشته و توسط تحقیقات گسترده ، مورد پشتیبانی و تائید از سوی جوامع علمی قرار گرفته است. دیگر عبارات رایج مورد استفاده در این پروسه درمانی  ، شامل درای نیدلینگ تریگر پوینت یا نقطه ماشه ای و درمان دستی درون عضلانی ، می باشد.

نقطه ماشه ای یا تریگر پوینت چیست ؟

تریگر پوینت ، یک نوار کشیده شده و سفت در ماهیچه اسکلتی می باشد ، که در داخل گروهی از ماهیچه های بزرگ تر قرار گرفته است. زمانی که این نقاط را لمس می کنیم ، نرم بودن آن ها قابل احساس می باشد. لمس کردن این نقاط باعث می شود ، که درد در بخش های دیگر بدن احساس شود.

چه نوع سوزن هایی در درای نیدلینگ استفاده می شود ؟

پروسه درای نیدلینگ در تهران ، شامل یک سوزن رشته مانند است که در پوست نفوذ کرده و تریگر پوینت میوفیشال پایه ، بافت عضلانی و همبند را تحریک می کند. این سوزن به بهترین متخصص طب سوزنی اجازه می دهد تا بافت هایی را که با دست قابل لمس می باشند ، مورد هدف قرار دهد. متخصص طب سوزنی پس از به دست کردن دستکش و استفاده از تجهیزات حفاظتی ، مناسب در زمان اجرای طب سوزنی خشک ، و رعایت نکات مربوط به پیشگیری از بروز عفونت ، کلیه الزامات مربوط به اجرای یک روند استاندارد را پیاده می کند. سوزن های استریل پس از مصرف ، در مخزن های مخصوص جمع آوری اجسام تیز قرار داده می شود.

چرا درای نیدلینگ ؟

در مواردی که در آن بهترین دکتر طب سوزنی تهران از طب سوزنی خشک استفاده می کند ، در واقع یک تکنیک بعنوان بخشی از یک طرح درمان بزرگ تر ، اجرا می شود. متخصص طب سوزنی ، از درای نیدلینگ برای آزاد کردن یا غیر فعال کردن تریگر پوینت ها ، برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکت ، استفاده می کند. تحقیقات اولیه ثابت کرده اند که این روند درمانی ، می تواند کنترل درد را بهبود بخشیده ، تنش یا فشار عضلانی را کاهش داده و نقص عملکرد های حرکتی در بخش های تحتانی ، یعنی جاهایی که تکانه های عصبی به ماهیچه ها انتقال داده می شوند ، را بهبود بخشد. این امر به سرعت گرفتن بازگشت بیمار به توانبخشی فعال ، کمک می کند.

آنچه باید درباره درای نیدلینگ بدانید :

1 . طب سوزنی خشک می تواند به کاهش درد کمک کند.

اگر با وارد شدن سوزن های استریل نازک در بدن تان ، مشکل ندارید و از طرفی از درد رنج می برید ، در صورت توصیه دکتر عمانیان ، بهترین متخصص طب سوزنی تهران ، می توانید از درمان درای نیدلینگ بهره مند شوید. یک متخصص طب سوزنی آموزش دیده و ماهر ، از این سوزن های ریز برای تسکین گرفتگی عضلات ، تسکین تاندون ها و التهاب و نیز ارتقا دادن وضعیت بهبود ، استفاده می کند.

درای نیدلینگ

 

2 . درای نیدلینگ چگونه بر روی گرفتگی ماهیچه اثر می گذارد ؟

این تکنیک درمان ، تریگر پوینت ها در ماهیچه اسکلتی را تحریک می کند. اگر شما این نقطه را بعنوان گره فرض کنید ، می بینید که می تواند درد را به حوزه گسترده تر از آن نقطه پراکنده سازد. نام دیگر برای تریگر پوینت ، سندروم درد میوفیشال می باشد. در بخش دیگری از طرح درمان بزرگ تر ، بهترین دکتر طب سوزنی تهران ، از درای نیدلینگ برای آزاد کردن تریگر پوینت ، تسکین درد و بهبود حرکت استفاده می کند. طب سوزنی خشک را می توان برای کاهش تنش ماهیچه و تسکین درد استفاده کرد.

3 . نقاط تریگر در چه بخش هایی از بدن قرار دارد ؟

این نقاط در گردن ، کمر و بازوهای شما واقع است. دونده ها اغلب در ناحیه ساق پای خود نیز دچار آن می شوند. ولی موقعیت های زیادی وجود دارند که درای نیدلینگ ، می تواند موثر و کارساز واقع شود :

 • درد کتف
 • سردرد
 • درد زانو
 • التهاب تاندون در پاشنه
 • سیاتیک
 • خار پاشنه
 • درد کفل و سرین

4 . درای نیدلینگ ، بهبود را ارتقا می دهد.

این تکنیک برای کمک به مشکلات ماهیچه ای از قبیل آسیب دیدگی شانه چرخان ، که ارتباطی به تریگر پوینت ندارد ، مفید می باشد. سوزن ها یک آسیب کوچک را در بافت ایجاد می کنند و در نتیجه جریان خون را بهبود بخشیده و باعث ارتقا یافتن روند بهبود ، در ناحیه دچار درد شده می شوند.

5 . درای نیدلینگ با طب سوزنی متفاوت است.

طب سوزنی خشک و طب سوزنی دو فلسفه کاملاً جدا از هم هستند. درای نیدلینگ بر اساس طب غربی استوار است. طب سوزنی به سبک چینی استوار بوده و بر روی متوازن نمودن جریان انرژی در بدن ، تمرکز دارد.

6 . در طب سوزنی خشک از هیچ مایعی استفاده نمی شود.

سوزن به تنهایی باعث آزاد شدن و تسکین درد در تریگر پوینت می شود. در این روند ، هیچ محلولی در ماهیچه تزریق نمی گردد.

مبانی تریگر پوینت

تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای ، فیبرهای ماهیچه ای گره افتاده می باشند. این گره ها زمانی پیشرفت می کنند ، که ماهیچه منقبض شود و نتواند به حالت ریلکس درآید. این حالت علاوه بر ایجاد درد ، باعث سفت شدن ناحیه شده و اعصاب و عروق خونی را نیز درگیر می کند.

پس علل تریگر پوینت ها چیست ؟

این گره ها اغلب به دلایل زیر ، گسترش می یابند:

 1. حرکت های مکرر ماهیچه ای
 2. بلند کردن اجسام سنگین
 3. آسیب دیدگی مستقیم
 4. فشرده شدن ماهیچه
 5. تنش مزمن

بنابراین گره در ماهیچه در حین استفاده از ماهیچه اتفاق می افتد. گاهی در اثر کم تحرکی و ورزش نکردن ، نشستن طولانی و صرف زمان طولانی برای استراحت در تختخواب ، نیز این حالت رخ می دهد. این روند درمان ، ارتباطات عصبی را بهبود بخشیده و مسکن های درد طبیعی بدن را آزاد می نماید.

درای نیدلینگ

مزایای درای نیدلینگ

به گفته دکتر عمانیان ، بهترین متخصص طب سوزنی در تهران ، افرادی که درای نیدلینگ انجام می دهند ، از مزایای ذیل بهره مند خواهند شد :

 • تسکین سریع تر درد

بیشتر افراد در ناحیه کتف ، کمر و گردن خود دچار ماهیچه های گره خورده می شوند. همین مشکل می تواند در هر بخشی از بدن حادث شده و به رویدادهای مختلف ، ارتباط داشته باشد. درد با ریلکس شدن ماهیچه و بهبود جریان خون ، تسکین پیدا می کند. جریان خون بهتر ، به این معنی است که پسماندهای اسیدی و دردآور در بدن ، در حین دریافت اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز برای بهبود توسط ماهیچه ، بیرون رانده می شوند.

 • دامنه حرکت ، بازیابی می شود.

مواردی از قبیل ماهیچه های گرفته و دردناک ، فرد را از حرکت بازمی دارد. اگر چند تریگر پوینت در بدن شما وجود داشته باشد ، شما محدودیت در حرکت را تجربه خواهید کرد. وقتی فعالیت شما محدود شود ، ماهیچه هایتان ضعیف شده و جرم خود را از دست می دهند. درای نیدلینگ در ترکیب با فیزیوتراپی ، می تواند قدرت و دامنه حرکت را به ماهیچه ها بازگرداند.

 • تشدید ریکاوری

صرف نظر از نوع آسیب تاثیر گذار برروی حرکت بدن ، تحرک ، بهترین روش برای ارتقا بهبود و سرعت دادن به ریکاوری می باشد. درای نیدلینگ می تواند فرایند بهبود را تسریع بخشد.

آیا سوزن خشک عوارض جانبی یا خطری دارد ؟

معمولا عوارض جانبی خفیف این عمل بسیار شایع می باشد اما عوارض جانبی جدی بعد از این عمل بسیار نادر است. از شایع ترین عوارض جانبی در نواحی که سوزن وارد می شود به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • خون ریزی خفیف
 • کبودی
 • کوفتگی و یا درد موقت در عضلات

در چه مواردی افراد از انجام این روش درمانی منع می شوند ؟

 1. افراد مبتلا به بیماری صرع و یا تشنج
 2. بافت های مشکوک و یا عفونت در بافت ها
 3. خانم های باردار
 4. دردهای حاد
 5. کودکانی که توانایی همکاری کردن با پزشک را ندارند
 6. افرادی که فوبیای سوزن دارند
 7. افرادی که به دلیل مشکلات روانی یا استرس توانایی همکاری نداشته باشند

تفاوت طب سوزنی با درای نیدلنیگ چه می باشد ؟

شاید بسیار از افراد تصور کنند که سوزن خشک همان طب سوزنی است. در حالی که اگر این دو روش را در عکس ها مقایسه کنید تنها ممکن است دچار اشتباهاتی شوید. هر چند این دو پروسه طب سوزنی و درای نیدلینگ در تهران توسط بهترین دکتر طب سوزنی به انجام می رسند اما تفاوت هایی میان آن دو می باشد. هم در طب سوزنی خشک و هم در طب سوزنی از سوزن های استیل ضد زنگ و نازک استفاده می شود. برای هر دو روش سوزن را به پوست وارد می کنند و هردو می تواند درد را درمان کنند. اما مواردی که بیان شد تنها شباهت های این دو روش درمانی می باشد. طب سوزنی روشی باستانی است در حالی که درای نیدلینگ روشی جدید است. در طب سوزنی چند سوزن به صورت سطحی به پوست زده می شود که معمولا برای 20 دقیقه تا نیم ساعت در آن نقطه می ماند. اما در سوزن خشک ، سوزن با هدف درمان موضعی عضلات در یک نقطه خاص فرو برده می شود و برای اطمینان از آزاد شدن عضله ممکن است چند بار این عمل تکرار شود. هم چنین هدف نهایی از انجام سوزن خشک با طب سوزنی متفاوت می باشد. در طب سوزنی خشک هدف درمان دردهای عضلانی و اسکلتی است ، در شرایطی که از طب سوزنی در درمان و رفع مشکلات روانی و استرس و یا چاقی و غیره استفاده می کنند.

چه تکنیک هایی برای انجام طب سوزنی خشک کاربرد پذیر هستند ؟

اگر بخواهیم انواع تکنیک در درای نیدلینگ را نام ببریم می توانیم به دو مورد زیر اشاره کنیم :

 1. تکنیک manipulation
 2. تکنیک non-trigger point

کلمه Manipulation در اصطلاح به معنای دستکاری کردن است ؛ اگر بخواهیم این اصطلاح را با روند درای نیدلینگ تطبیق دهیم ، به این معنا می باشد که بر خلاف روال معمول طب سوزنی ، در این تکنیک سوزن ها برای مدت زیاد به طور ثابت در یک نقطه قرار نمی گیرند بلکه همچون یک حالت پیستون مانند در نواحی مورد نظر به سمت داخل و خارج در حرکت هستند. در واقع این سوزن ها وارد تریگر پوینت ها شده و بعد از نفوذ ، خارج می شوند.

همواره گفته می شود برای انجام طب سوزنی خشک ، نقاط ماشه ای مورد هدف قرار می گیرند. اما در متد non-trigger point ، همانطور که از اسم آن هم مشخص است ، نقاط ماشه ای مستقیما مورد هدف قرار نگرفته ؛ بلکه سوزن های خشک در نواحی اطراف موضع تحت درمان وارد می شوند. این روش برای درمان عارضه هایی که بخش زیادی از یک نقطه از بدن را درگیر کرده اند ، مناسب است.

چه بیماری هایی را می توان با انجام طب سوزنی خشک بهبود بخشید ؟

شایان ذکر است که این تکنیک درمانی ، در کنترل بیماری های ارتوپدی نقش پر رنگی را ایفا می کند ؛ به طور کلی می توان گفت درای نیدلینگ می تواند در بهبود بخشیدن عارضه های ذیل عملکرد خوبی داشته باشد :

 • درد مزمن مفاصل و آرتروزهای مفصلی
 • دردهای مرتبط به نواحی گردن ، کمر و زانو
 • بیماری شانه یخ زده یا همان فروزن شولدر
 • سیاتیک و گرفتگی های عضلانی
 • فیبرومیالژیا
 • دیسک کمر و گردن
 • خار پاشنه
 • سردردهای میگرنی
 • اسکارهای بر جای مانده از سوختگی ، جراحی یا یک زخم عمیق
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
02188719623